Základní a Mateřská škola Kameničky, Kameničky 38, 539 41, tel.: 469318131

škola hrou ...

 
flagflag

24.03. 14Sběr použitých rostlinných olejů

 ZŠ Kameničky byla oslovena střediskem ekologické výchovy Paleta, zda by se nechtěla zapojit se do projektu likvidace použitého rostlinného oleje, který vykupuje společnost Makroil-Viking group, s.r.o. 

Společnost vykoupí rostlinný olej od našich žáků či pedagogů a olej z naší školní jídelny v ceně min. 3 Kč/kg a školní jídelně dodá kvalitní jednodruhový řepkový fritovací rostlinný olej. 

Sebraný odpad je i přes svou již sníženou kvalitu využíván po vytřídění a vyčištění jako druhotná surovina  v chemickém průmyslu. Jeho aplikace je možná při výrobě některých hmot nahrazujících ropné produkty, dále ve stavebnictví jako složky pro náhražku ropných maziv. Taktéž v dřevařském průmyslu pro podobný účel a zvláště tam, kde je vyžadován vysoce ekologicky šetrný výrobek. Důležité je využití tohoto materiálu jako jedné ze složek pro výrobu ekologických paliv a přídavků do paliv. Nově se přistupuje k využití oleje pro výrobu ekologické  energie. 

Použitý olej shromažďujte v PET láhvích, naplněné láhve průběžně odevzdávejte paní učitelce Kosařové, která olej přelije do sběrového barelu, který i se sítem pro předčištění hrubších nečistot dodá firma zdarma, a navíc zajistí průběžný odvoz naplněných barelů. Jenom prosím zkontrolujte, zda je  láhev řádně uzavřená, aby nedošlo k znehodnocení školních pomůcek Vašich dětí (nosit raději zvlášť v igelitové tašce)! 

Jelikož musíme podle zákona o odpadech použitý rostlinný olej ekologicky likvidovat, byla by škoda této nabídky nevyužít! Vždyť sbíráním tohoto odpadu ušetříme životní prostředí a kanalizační síť před nežádoucím zanesením.

                                                                                                                                           Mgr. Daniela Kosařová

 
© 2023, www.zs-kamenicky.cz, mash | xhtml 1.0, css valid
TOPlist