V pátek 18. 9. 2015 se uskutečnil další ročník soutěže v první pomoci, kterou každoročně pořádá Junák Hlinsko s FARG o.s. při SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Na modelových situacích si žáci vyzkoušeli ošetření běžných úrazů a poranění. Družstvo 8. ročníku (Kamarádová, Burešová, Moučková A., Hitzgerová) obsadilo krásné 2. místo, družstvo z 9. třídy (Procházková, Odehnalová, Klapková, Cimburková) 3. místo a žáci ze sedmého ročníku (Mundil, Myška, Pavlíček, Pešavová) skončili na pěkném pátém místě.

Pro nepřízeň počasí zvolili organizátoři suchou variantu a jednotlivá stanoviště umístili do přízemí skautské klubovny, kde se odehrály "manželské hádky a divoké večírky s konzumací alkoholu", které vyústily v bezvědomí, popálení, řezné rány a zlomeniny, které museli soutěžící ošetřit. K věrohodnosti situace přispěla i perfektně odvedená práce maskérů, jako figuranti sekundovali hlinečtí skauti a na odbornou způsobilost dohlíželi profesionální záchranáři a studenti zdravotní školy, kteří žákům vysvětlili, co dělali špatně a v zápětí jim předvedli správný postup.

Hlavním cílem akce bylo vyzkoušet si 1. pomoc, získat nové zkušenosti od těch nejpovolanějších, překonat stud a prvotní strach z nezvládnutí situace, ověřit si teoretickou přípravu, vzájemnou komunikaci a rozhodnost v krizové situaci.

Ve čtvrtek 17. 9. 2015 k nám zavítal dlouhodobý pedagog na ZŠ, divadelník a výtvarník, pan Vladislav Zezula, aby si se žáky 3. - 9. ročníku popovídal o tom, k čemu je dobré rozvíjet si svůj mozek, jak se učit a jak ne, jak zařídit, abychom si pamatovali, co je to zapomínání, jak do mozku vstupují informace, jak na nás působí reklamní triky prodejců, jak v naší hlavě vzniká strach a jak se mu bránit.

Používal při tom zajímavé rekvizity jako např. model mozku o rozměrech 2,5 x 2 metry s elektronicky řízenými světelnými okruhy, demonstrující průběh impulzů a proces učení a zapomínání, neuron 2 metry vysoký s elektronicky řízeným průběhem signálů v něm, ucho 1,5 x 1 metr s funkčním bubínkem a kůstkami, které rozpohybuje akustický tlak z reproduktoru, lůžko s hřebíky a další. Žáci, kteří se aktivně zapojovali do programu, si odnesli odměnu v podobě odznáčku s názvem pořadu. Všichni žáci si kromě nevšedního zážitku odnesli heslo "Co nic nestojí (kromě úsměvu a dobrého slova), nestojí za nic".

15.09. 15Šachové hry

Dne 11. 9. se třetí třída zúčastnila oslav „90 let organizovaného šachu v Hlinsku“, které organizoval Šachový oddíl Hlinsko. Třeťáci se tak hravou formou seznámili s šachy. Pro začátečníky byly připravené soutěže, hry a tvůrčí dílnička. Ten, kdo už šachy znal, si mohl zahrát i s dětmi z hlineckého oddílu. Nakonec děti dostaly drobné odměny a medaili.

Třeťákům se prožité odpoledne na oslavách velmi líbilo a dostali inspiraci hrát šachy ve škole.

Ludmila Švecová

RUČNÍ TVOŘIVOST PRO DOSPĚLÉ

Vážení, od října pro Vás opět pořádáme „RUČNÍ TVOŘIVOST PRO DOSPĚLÉ“, kde můžete tvořit výrobky z keramické hlíny, jak ručně, tak i na hrnčířském kruhu, dále si můžete uvinout skleněné perly či jiný šperk.

Začínáme ve středu 7. října v 16.00 hodin v keramické dílně.

Ludmila Švecová

19. 6. 2015 si naši žáci připomněli 73. výročí vyhlazení obce Ležáky účastí v 5. ročníku Memoriálu Karla Kněze. V přespolním běhu z Louky do Ležáků, který je doplněn o řadu vědomostních a dovednostních soutěží, obsadilo družstvo žáků 8. třídy 3. místo. Mladší družstvo 6. třídy nasbíralo při své první účasti v soutěži cenné zkušenosti.

Doprovodný program soutěže byl velmi zajímavý. Viděli jsme ukázku výcviku parašutistů, včetně seskoků, výcvik policejních psů, výzbroj a výstroj vojáků i policistů.
Jsem velmi ráda, že všichni zúčastnění žáci potvrdili, že se těší na další ročník.

Mgr. Jana Dostálová

««« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | »»»