V pátek 22. 9. 2017 se uskutečnil další ročník soutěže v první pomoci, kterou každoročně pořádá Junák Hlinsko s FARG o.s. při SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Na modelových situacích si žáci vyzkoušeli ošetření běžných úrazů a poranění. Chlapci z 9. ročníku (Mundil, Myška, Pavlíček, Pešek) obsadili krásné 3. místo a dívky (Pešavová, Černá, Vamberová, Pelikánová) místo páté.

Na 1. stanovišti poskytovali první pomoc řidiči na parkovišti, kterému se udělalo špatně, po prodělaném infarktu se mu zastavilo srdce. Polovina týmu resuscitovala řidiče, ostatní se starali o rozrušenou spolujezdkyni, kterou postihl epileptický záchvat.

Na druhém stanovišti potkali v lese dvě dívky přiotrávené houbami. Jednu bolelo břicho a zvracela, druhá pod omamnými účinky lysohlávek tancovala s nožem v ruce a poranila si při tom tepny na ruce. Naši mladí záchranáři ji museli nejprve zpacifikovat a přesvědčit, aby odhodila nůž, teprve poté ji mohli ošetřit tepenné krvácení.

Do třetice našli pod skalou dvě zraněné dívky. Jedna bezvládně ležela na zemi, druhá si stěžovala na šílenou bolest ramene. První dívku resuscitovali, druhé ošetřili zlomeninu klíční kosti.

K věrohodnosti situace přispěla perfektně odvedená práce maskérů, jako figuranti sekundovali hlinečtí skauti a na odbornou způsobilost dohlíželi profesionální záchranáři a studenti zdravotní školy, kteří žákům vysvětlili, co dělali špatně a v zápětí jim předvedli správný postup.

Hlavním cílem akce bylo vyzkoušet si 1. pomoc, získat nové zkušenosti od těch nejpovolanějších, překonat stud a prvotní strach z nezvládnutí situace, ověřit si teoretickou přípravu, vzájemnou komunikaci a rozhodnost v krizové situaci.

viz http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Soutez_v_prvni_pomoci_22._9._2017/

Od října opět na naší škole pořádáme „RUČNÍ TVOŘIVOST PRO DOSPĚLÉ“.

První tvořivost bude začínat v pondělí 2. října v 15,30 hodin v keramické dílně.

Ludmila Švecová

Prázdniny opět utekly jako voda a před námi je nový školní rok. Přejeme Vám, a zejména našim novým prvňáčkům, aby byl úspěšný, pohodový a plný úsměvů. Vždyť s úsměvem jde vždycky všechno lépe.

Záchrana pro ty, kteří již seznam nemohou najít.

seznam

06.02. 17Zápis