Jednou z novinek v tomto školním roce je, že ovoce dotované EU dostávájí jednou týdně nejen žáci I. stupně, ale i žáci II. stupně. Dále je EU dotováno neochucené mléko, které dodává Mlékárna Hlinsko, a. s. žákům celé školy 2 x do měsíce. Ochucené mléko se sníženým obsahem cukru (dle norem EU) si žáci mohou objednávat a bude prý naváženo až od listopadu.

Mgr. M. Schmiedová

Na začátku školního roku se vybírali bylinky. Bylinkářů každoročně ubývá, proto bych ráda vyzdvihla píli a zapálení uvedených žáků - Štěpána Mundila, Aničky Štverákové a Lindy Vaškové. Sešlo se cca 3,5 kg pomerančové kůry, 100 g lipového květu a 100 g jitrocele.

Určitě jste zaznamenali nové praktické boxy na tříděný odpad, které nám zdarma poskytla firma Ekokom. Boxy jsou rozmístěny na všech patrech. U dveří na půdu navíc najdete krabici, kam můžete vhazovat víčka pro Karolínku. Prosím pořádkovou třídní službu, aby kontrolovala správný obsah košů na tříděný odpad a koše pravidelně vynášela.

V září jste poprvé v rámci projektu Školní mléko obdrželi zdarma 200ml krabičku neochuceného mléka. Někteří z Vás se přihlásili k odběru ochuceného mléka. Je určitě chvályhodné, že hlinecká mlékárna podporuje zásady zdravé výživy, na druhou stranu však přispívá k navýšení odpadu, které zatěžuje nejenom nás, ale i odpadové hospodářství obce. Neustále tak řešíme otázku správného nakládání s prázdným nápojovým kartonem - sešlápnout a včetně brčka a jeho obalu vyhodit do plastů. Někteří z nás již pochopili. Kdo však odveze plné pytle do kontejnerů, abychom nenutili děti přehazovat odpad v rukavicích do žlutého kontejneru stojícího u školy?  Bude v pátek odpoledne ještě prázdný žlutý kontejner u OÚ? Možná by stálo zato zamyslet se nad jinou variantou obalu, např. plnit mlíčka do skleněných lahví, které by si mlékárna odvezla, vymyla a znovu naplnila. Mohou však děti školou povinné přijít do styku se sklem kvůli bezpečnosti? Každý nechť si udělá úsudek svůj. Naše připomínky budeme moci již brzy přetlumočit vedení firmy Mlékárna Hlinsko, a. s., která letos zpřístupnila provoz exkurzím i ze ZŠ.

V pátek 22. 9. 2017 se vybraní žáci 2. stupně (Černý, Pešek, Kamarád, Petrlík, P. Řezníček, M. Adámek, F. Brázda, Sadílek, Řezníčková, T. Brázdová, Š. Mikulášová, Adámková, Polanská, Nekvindová, Adámková, Vodičková) zúčastnili již tradičního atletického čtyřboje, který každoročně pořádá ZŠ Svratka. Sportovci základních škol ze Svratky, Kameniček, Sněžného, Jimramova, Krouny a Herálce poměřili své výkony v běhu na 1500m, sprintu 60m, skoku dalekém a hodu granátem.

Naše sportovní výprava byla velmi úspěšná, dovezla celkem 21 medailí - 6 zlatých, 12 stříbrných a 3 bronzové, v celkovém pořadí škol podle počtu zlatých medailí obsadila krásné 2. místo. Všem zúčastněným bych ráda poděkovala za úspěšnou reprezentaci školy a popřála jim mnoho dalších nejen sportovních úspěchů.

viz http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Atleticky_ctyrboj_22._9._2017/

V pátek 22. 9. 2017 se uskutečnil další ročník soutěže v první pomoci, kterou každoročně pořádá Junák Hlinsko s FARG o.s. při SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Na modelových situacích si žáci vyzkoušeli ošetření běžných úrazů a poranění. Chlapci z 9. ročníku (Mundil, Myška, Pavlíček, Pešek) obsadili krásné 3. místo a dívky (Pešavová, Černá, Vamberová, Pelikánová) místo páté.

Na 1. stanovišti poskytovali první pomoc řidiči na parkovišti, kterému se udělalo špatně, po prodělaném infarktu se mu zastavilo srdce. Polovina týmu resuscitovala řidiče, ostatní se starali o rozrušenou spolujezdkyni, kterou postihl epileptický záchvat.

Na druhém stanovišti potkali v lese dvě dívky přiotrávené houbami. Jednu bolelo břicho a zvracela, druhá pod omamnými účinky lysohlávek tancovala s nožem v ruce a poranila si při tom tepny na ruce. Naši mladí záchranáři ji museli nejprve zpacifikovat a přesvědčit, aby odhodila nůž, teprve poté ji mohli ošetřit tepenné krvácení.

Do třetice našli pod skalou dvě zraněné dívky. Jedna bezvládně ležela na zemi, druhá si stěžovala na šílenou bolest ramene. První dívku resuscitovali, druhé ošetřili zlomeninu klíční kosti.

K věrohodnosti situace přispěla perfektně odvedená práce maskérů, jako figuranti sekundovali hlinečtí skauti a na odbornou způsobilost dohlíželi profesionální záchranáři a studenti zdravotní školy, kteří žákům vysvětlili, co dělali špatně a v zápětí jim předvedli správný postup.

Hlavním cílem akce bylo vyzkoušet si 1. pomoc, získat nové zkušenosti od těch nejpovolanějších, překonat stud a prvotní strach z nezvládnutí situace, ověřit si teoretickou přípravu, vzájemnou komunikaci a rozhodnost v krizové situaci.

viz http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Soutez_v_prvni_pomoci_22._9._2017/

Od října opět na naší škole pořádáme „RUČNÍ TVOŘIVOST PRO DOSPĚLÉ“.

První tvořivost bude začínat v pondělí 2. října v 15,30 hodin v keramické dílně.

Ludmila Švecová