24.05. 16Sběr bylinek

Pilné včeličky mohou nahlédnout do aktuálního nákupního seznamu léčivých rostlin platného od 1. 4. 2016. Usušené bylinky se budou vybírat v září 2016. Okopírovaný ceník bude rozdán do jednotlivých tříd, zájemcům bude na požádání ofocen.

Nákupní seznam

Uplynulý pátek 13. května byl pro děti z divadelního kroužku a prvního stupně velmi vzrušujícím a nakonec také šťastným dnem. Celý se nesl ve znamení divadelní hry Václava Vaňátka Jak květinky přezimovaly. Dopoledne bylo věnováno generální zkoušce, kde se dolaďovaly poslední detaily, aby v 17h mohlo zvonění zvonečku zahájit premiéru představení. Na pódiu se v dialozích střídaly mimo jiné oživlé květiny s nadpřirozenými bytostmi. Atmosféru ročních období dotvářely tance nejmladších žáků školy, dále nádherné kulisy namalované žáky 2. stupně i mezihry sólistů na hudební nástroje. Bezmála devadesátiminutový program vyvrcholil překvapením, které se nám podařilo utajit opravdu do poslední chvíle. Populární "cup song" s českým textem pro tatínky za rytmizovaného doprovodu děvčat  z 1. stupně směle zazpíval Josef Myška. Aplaus diváků nebral konce, což bylo nejsladší odměnou jak pro všechny účinkující, tak pro tvůrce a spolurealizátory celého představení (paní učitelky Adámková, Červinková, Dostálová, Švecová, Niklová, Vinklátová, Procházková a pan Jiří Lazar). Úspěch se nám podařilo zopakovat i o den později, kdy se sokolovna opět zaplnila do posledního místa.

Děkuji všem vystupujícím dětem a také kolegyním a panu Lazarovi za nasazení, s jakým k celému záměru přistupovali!
Děkuji také všem divákům, kteří se na nás přišli podívat a odměnili nás opakovaně bouřlivým potleskem! Ze štědrého dobrovolného vstupného přispějeme dětem na školní výlet a členové divadelního kroužku se pojedou za odměnu podívat do opravdového divadla.

Mgr. Lenka Adámková

Pozn. Paní Burešová zveřejnila více než 200 nádherných fotek na facebooku. Zobrazí se ale jen uživatelům facebooku. Doufám, že se k nim prostřednictvím dětí nebo svých známých dostanete i bez vlastního profilu. Můžete si je doma v klidu prohlédnout a pak zajít do BBS (Beránek na křižovatce) v Hlinsku, tam vám na požádání vytisknou, co si budete přát.

Žáci 7. třídy si  v rámci občanské výchovy zopakovali základy stolování a stolničení.

Pro své spolužáky prostřeli ve školní jídelně. Paní ředitelka byla pozvána na formální
oběd, jehož součástí byl odborný výklad o stolničení.
                                                                                                       Mgr. Jana Dostálová

Ve čtvrtek 28. 4. jsme s paní učitelkou Ludmilou Švecovou a Ivanou Niklovou uskutečnili v rámci keramického kroužku exkurzi do firmy paní Jany Kovačkové v Chotěboři – Malované sklo. V malířské dílně jsme se dozvěděli, jak a čím se dekoruje barevné a čiré sklo i olovnatý křišťál a také že se hotové namalované výrobky vypalují v elektrických pecích. Bylo to moc zajímavé. Nakonec jsme si mohli na památku vybrat kamínek podle svého znamení zvěrokruhu a také něco ze skla zakoupit.

Návštěvou města Chotěboře jsme se zastavili u sochy „Čertův stolek“, jejímž autorem  je Michal Olšiak. Tato socha znázorňuje čerta hrajícího šachy a odkazuje na nedalekou skálu stejného jména „Čertův stolek“. Tato skála se vypíná nad údolím Doubravky a váží se k ní dvě pověsti spojené s čertem.

Také jsme si prohlédli barokní zámek, který byl obklopen krásným anglickým zámeckým parkem, kde rostly zajímavé stromy a běhali pávi.

No a co by to bylo za výlet, kdybychom se na závěr nezastavili v cukrárně na nějaké té dobrotě. Už se těšíme na další exkurzi.

keramici

viz fototogalerie