Žáci 8. a 9. třídy se zapojili do dějepisné soutěže Lidice pro 21. století.

Kromě hledání odpovědí ve vědomostní části soutěže, žáci tvořili krátkou literární práci.
Letošními tématy byly:
1) K čemu jsou dnes pomníky a památná místa?
2) Co pro mě znamená slovo svoboda.
                                                                                                            Mgr. Jana Dostálová

Sportoviště města Hlinska a DDM Hlinsko pod záštitou Mikroregionu Hlinecko pořádaly ve středu 1. 3. 2017 plavecké závody pro žáky ZŠ. I naše škola měla své zastoupení v jednotlivých kategoriích. Každý závodník si mohl zvolit styl dle svého uvážení.

Na naši nejmladší závodnici Zuzanu Svobodovou ze 3. třídy čekala trať dlouhá 25m (kategorie žabáci - plavci do 3. třídy), kategorii kapříků (4. - 5.třída) zastupovala na 50m úseku děvčata Gábina Mikulášová ze 4. třídy a Klára Zavřelová z 5. třídy. Za delfíny  (6. - 7. třída) bojovaly na trati dlouhé 50m Šárka Mikulášová s Veronikou Adámkovou (obě ze 6. třídy). S přibývajícím věkem postoupili Barbora Mikulášová, Filip Brázda a Petr Sadílek (z 8. třídy) do kategorie štik a i trať se jim prodloužila na 100m. Spolu s nimi soutěžila (letos naposledy) Veronika Hitzgerová z 9. třídy, která přivezla stříbrnou medaili. Holky Mikulášovy a Klára Zavřelová dosáhly na bronzovou pozici.

4 medaile nikdo nečekal, děvčatům proto děkujeme a blahopřejeme.

Dne 22. února proběhlo slavnostní vyhlášení výtvarné soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje – jednoho z největších výtvarných projektů pro děti a mládež nejen v kraji, ale i v České republice. Celkem se hodnotilo 1560 soutěžních obrázků.

Soutěžní práce hodnotila odborná porota, v níž zasedali: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jeho náměstek Michal Kortyš, zástupci partnerů soutěže, ale také umělci – například ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal, akademický malíř František Zálabský, někdejší ředitel pražského Muzea Kampa, výtvarník Jiří Lammel, malíř Ondřej Kmošek nebo  fotograf a držitel řady ocenění Tomáš Kubelka.

V kategorii - žáci prvního stupně – se umístila na krásném druhém místě žákyně čtvrtého ročníku Gábina Mikulášová.

Gábince blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Ludmila Švecová

foto viz: http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/149._Vytvarna_soutez_-_vyhlaseni_vysledku_22._2._2017/

14. 2. 2017 jsme besedovali s paní spisovatelkou Michaelou Fišarovou. Dozvěděli jsme se, že Michaela Fišarová je kromě spisovatelky také učitelkou českého a anglického jazyka na základní škole v Praze. Hraje i divadlo. Učí jen v pondělí, středu a pátek. V ostatní dny se věnuje psaní. Studovala na Karlově univerzitě. První příběh napsala ve 13 letech a věnovala jej mamince k narozeninám, svou první knížku vydala v roce 2012. Sama ráda čte. Má dva už starší syny.

Napsala celkem 7 knih - Trojka správných kamarádů, Kouzelné české pohádky, Obraz a moc, Příroda kolem nás, Nikolina cesta, A-Ž půjdu do školy, Náš dvůr má tajemství.  Jako první vydala Nikolinu cestu, která získala ocenění za nejlepší knihu pro mládež. V knize A-Ž půjdeš do školy (pro holky, nebo kluky) popisuje, jak se správně chovat ve škole. Od každého písmenka je tam buď věc, která se nachází ve škole, nebo osoby, které zde pracují. Tato kniha je určena pro předškoláky a děti z první třídy. Kniha Náš dvůr má tajemství je o čtyřech dětech, které se snaží zachránit malé štěně souseda, který ho chce nechat utratit. Děti ho schovají ve sklepě, v noci se střídají ve venčení.

Během besedy nám Michaela Fišarová ukázala knihy, na střídačku s jedním pánem nám z nich přečetla ukázky. V závěru odpovídala na naše zvídavé otázky, podepsala se do památníčků, a kdo chtěl, mohl si zakoupit její knížku i s věnováním. Beseda se nám velice líbila.

žáci 5. třídy

foto viz: http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/147._Beseda_se_spisovatelkou_Michaelou_Fisarovou_14._2._2014/

Naše škola přijala nabídku zemědělské osvěty od Zemědělského svazu ČR. Cílem projektu „Zemědělství žije“ je zlepšit obraz a zvýšit povědomí o zemědělství v očích veřejnosti. V podobě naučných aktivit informuje děti, mladé lidi a laickou veřejnost o důležitosti a nenahraditelnosti tohoto oboru, bez něhož by lidstvo nemělo šanci přežít.

Ve středu 15. února se proto žáci 2., 3., 6. a 7. třídy zúčastnili besedy o zemědělství, která byla směřována k tématům: nezbytnost zemědělství, chov hospodářských zvířat, pěstování kulturních plodin, práce se zemědělskou technikou.

Beseda trvala dvě vyučovací hodiny. První hodina se nesla v duchu počítačové prezentace, povídání a promítání fotografií o zemědělství všeobecně, půdě, rostlinné výrobě či chovu hospodářských zvířat. Druhou hodinu děti soutěžily v poznávání sušených plodin a semen zemědělských plodin, zemědělských strojů a hospodářských zvířat. Žáci se po skupinkách střídali na stanovištích, kde vyplňovali odpovědi do odpovědní tabulky, poté si zkontrolovali správné výsledky. Na závěr si zkusili podojit také umělé vemeno a obdrželi drobný dárek.

Obdobné aktivity najdete na stránkách www.zemedelstvizije.cz.

foto viz: http://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/148._Zemedelstvi_zije_15._2._2017/

dojmy třeťáků