Vážení rodiče a žáci, vzhledem ke včasné předvánoční uzávěrce pokladny se budou peníze vybírat již od 13. 12. (nejpozději) do 16. 12. Zároveň paní Tichá upozorňuje, že se v týdnu od 19. 12. do 22. 12. již nedají odhlašovat obědy (je možno si je v jídelně vyzvednout).

2. prosince nás s předstihem navštívily pekelné bytosti spolu s Mikulášem a andělem. Hodné děti Mikuláš pochválil a odměnil drobnými sladkostmi. Hříšníkům čerti domluvili a jako upomínku jim předali malý proviant v podobě uhlíku, s dobrovolníky si zaskákali v pytli a odvážlivcům zprostředkovali last minute zájezd do pekla. Společně pak s dětmi ze školky ozdobili vánoční stromeček.

Žáci 9. třídy

V pondělí 21. listopadu k nám zavítal Dušan Slovák, pardubický učitel přírodopisu a člen EDU Teamu (team, nabízející kvalitní komplexní nabídku vzdělávacích aktivit). Vyprávěl nám o 2 „psychických“ nemocech - mentální anorexii a bulimii.

Když si odkašle někdo s touto nemocí, nenakazí Vás, nejsou to nemoci virového původu. Anorektik je hubený, ale když se podívá do zrcadla, vidí sám sebe tlustého. Někdo vám řekne, že jste tlustí a začnete hubnout. Chcete vypadat jako nějaký Váš idol, který je krásný a hubený. Docílíte toho např. tak, že se najíte, strčíte prsty do krku a pak vše vyzvracíte, po 2 týdnech Vám stačí jen podráždit jazyk, po měsíci již zvracíte bez pomoci prstů. Rodiče o tom neví, hubnete dál, stává se z Vás „mentál“ a …..

Z přednášky jsme si odnesli ponaučení, nebrat vážně to, co nám kdo řekne, jinak se z toho psychicky zhroutíme. Když vidíme někoho extra hubeného ve svém okolí, měli bychom se zajímat a pomoci mu.

Zajímavost na závěr. Věděli jste, že když sníte 1bonbónovou žížalu s energetickou hodnotou 40KJ, musíte pak na její energetický výdej udělat 52 kliků nebo dřepů?

Za 7. třídu Tomáš Rybička, Matěj jehlička, Petr Adámek

Žáci 4. třídy navštívili dne 8. listopadu v rámci Čls Sběrný dvůr Hlinsko. Při prohlídce se dozvěděli, že shromažďování, skladování, sběr, třídění a přeprava odpadu jsou prováděny odděleně. Také se dozvěděli, že sběrný dvůr slouží jako místo zpětného odběru použitých kompletních elektrozařízení. Prohlédli si dotřiďovací linku, která slouží k třídění separovaného odpadu (především plastů) na požadovanou čistotu konečné suroviny předávané k dalšímu zpracování a využití. Na závěr zjistili, že tabulkové sklo třídíme do barevného skla nikoliv do čirého.

Ve škole jsme se zamýšleli nad tím, kolik z nás odpad třídí a komu z nás je to lhostejné. Zkusili jsme si představit, kolik odpadu vyprodukuje jedna rodina týdně, a natož pak miliardy lidí na celé planetě Zemi. Usoudili jsme, že aby nás odpadky nezavalily,  musíme my a všichni lidé na celém světě třídit odpad. Pak k tomuto neštěstí nedojde.

Ludmila Švecová a žáci 4. třídy